Informacje prawne
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (zwana ustawą krajobrazową), implementująca do prawa krajowego zapisy Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, wprowadziła zmiany w wielu ustawach, w tym w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiana tejże ustawy nałożyła na zarząd województwa konieczność sporządzenia nie rzadziej niż raz na 20 lat projektu audytu krajobrazowego, który uchwala sejmik województwa. Ustawa krajobrazowa w art. 38a ust 6 zobowiązuje Radę Ministrów do wydania rozporządzenia w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych, określającego w szczególności zakres i metodologię audytu krajobrazowego.
Audyt krajobrazowy obejmuje cały obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Zakres problematyki audytu krajobrazowego określa art. 38a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zidentyfikowane zostały w szczególności: krajobrazy występujące na obszarze województwa, ich cechy charakterystyczne, ocena ich wartości oraz wskazane zostały krajobrazy priorytetowe. Dla krajobrazów priorytetowych oraz dla wybranych form ochrony przyrody i krajobrazu, audyt określa rekomendacje i wnioski dotyczące kształtowania i ochrony krajobrazów. W audycie krajobrazowym zostały wskazane granice: parków kulturowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu, obiektów znajdujących się na listach Światowego Dziedzictwa UNESCO, obszarów Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO (MaB) lub obszarów i obiektów proponowanych do umieszczenia na tych listach. Celem audytu jest wskazanie m.in. zagrożeń dla możliwości zachowania ww. obszarów i obiektów, rekomendacji i wniosków mających służyć ich ochronie oraz propozycji lokalnych form architektonicznych.
Prace nad sporządzeniem Audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego prowadzone były w oparciu o rozporządzenie z 11 stycznia 2019 r. (zobacz rozporządzenie).
Prace nad Audytem krajobrazowym dla województwa kujawsko-pomorskiego zostały rozpoczęte wraz z podjęciem przez Zarząd Województwa uchwały nr 7/235/17 z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia projektu Audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego (zobacz uchwałę), zmienionej w 2020 roku (zobacz uchwałę). Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku zostało wskazane jako jednostka odpowiedzialna za jego wykonanie. Ukazał się także nowy podział Polski na mezoregiony fizycznogeograficzne (zobacz opracowanie)
Audyt krajobrazowy to opracowanie nowatorskie, bardzo obszerne i złożone, a proces jego opracowania jest ściśle sformalizowany. Świadczy o tym jego szeroki zakres treści określony w przepisach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w wymienionym Rozporządzeniu w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych. Liczy ono aż 75 stron tekstu i zawiera 8 załączników. Audyt krajobrazowy identyfikuje krajobrazy występujące na całym obszarze województwa, określa ich cechy charakterystyczne oraz dokonuje oceny ich wartości, w tym wskazuje lokalizację krajobrazów priorytetowych. Rekomendacje i wnioski dotyczące kształtowania i ochrony krajobrazów będą uwzględniane w gminnych aktach planowania przestrzennego: w planach ogólnych i w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Projekt Audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego został przyjęty Uchwałą Nr 22/848/22 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 8 czerwca 2022 r. (zobacz uchwałę) i skierowany do zaopiniowania przez uprawnione organy (Rady Gmin, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, Dyrektorów parków krajobrazowych).
Po rozpatrzeniu zgłoszonych uwag projekt Audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego zostały przyjęty Uchwałą Nr 22/1039/23 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 31 maja 2023 r. i skierowany do wyłożenia do publicznego wglądu (zobacz uchwałę). Wyłożenie odbyło się w dniach od 12.06.2023 r. do 12.07.2023 r. Dokonano rozstrzygnięcia złożonych uwag. Uwzględniono 57 uwag, natomiast nie zostało uwzględnionych 21 uwag. W oparciu o uwagi uwzględnione, wprowadzono stosowne zmiany w treści projektu audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Sporządzono listę uwag nieuwzględnionych.
Projekt Audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego został przyjęty wraz z listą uwag nieuwzględnionych przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego Uchwałą Nr 38/2051/23 z dnia 20 września 2023 roku (zobacz uchwałę), a następnie Uchwałą Nr LXI/851/23 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 25 września 2023 r. w sprawie audytu krajobrazowego dla województwa kujawsko-pomorskiego (zobacz uchwałę). Dokument zacznie obowiązywać po upływie 90 dni od daty uchwalenia, czyli 25 grudnia 2023 r.